Stacja robocza dla profesjonalnego grafika – wymagane parametry
Z roku na rok coraz większą popularność w naszym kraju zyskują mobilne stacje robocze. Są to nowoczesne laptopy, które ważą nieco więcej od standardowych modeli biznesowych czy komercyjnych, ale jednocześnie oferują zwiększoną wydajność i funkcjonalność (porównywalną z komputerami stacjonarnymi). Z tego powodu wprost idealnie nadają się do eksploatacji przez wykwalifikowanych grafików.
Konfiguracja gwarantująca sprawną pracę
W przypadku stacji roboczej służącej głównie do obróbki i tworzenia zdjęć w zaawansowanych programach absolutną podstawę stanowi ponadprzeciętnie wydajny, wielordzeniowy proces – najlepiej Intel Core i7 lub i9. Pozostałe podzespoły decydujące o szybkim działaniu sprzętu to przede wszystkim wystarczająco pojemna pamięć operacyjna RAM (co najmniej 16 GB z opcją rozbudowy) i półprzewodnikowy nośnik danych SSD ze złączem PCIe M2. Nieoceniona okaże się też z pewnością długo trzymająca bateria oraz stosunkowo niewielka waga konstrukcji (do 3 kilogramów), ułatwiająca jej przenoszenie z biura do domu i pozwalająca na komfortowe korzystanie w podróży. Biorąc pod uwagę powyższe wymagania, godna polecenia jest m.in. stacja Dell Precision 15 7560. Użytkownicy cenią ją za modernistyczny design połączony z wysokim bezpieczeństwem obsługi.
Bez doskonałej matrycy ani rusz
Oprócz dobrego procesora czy pamięci RAM, stacja robocza przeznaczona do zastosowań stricte graficznych musi posiadać matrycę wykonaną w technologii IPS, która oferuje szerokie kąty widzenia i świetną reprodukcję naturalnej skali kolorów sRGB (między 95 a 100%). Poza tym przydadzą się następujące elementy:
- dedykowany układ grafiki z mocnym GPU (np. Nvidia Quadro, niezbędna w procesie modelowania 3D)
- ekran dotykowy Full HD o przekątnej 15,6 lub 17,3 cali
- skuteczny system chodzący emitujący znikomy hałas
- liczne złącza (USB 2.0, USB typu C, RJ-45, Mini DisplayPort, SD/HD-SDI, HDMI itp.)